YGS öncesi önemli tavsiyeler (Hesaplama Sayfası)
Hesaplama Sayfası
Hesaplama Sayfası

YGS öncesi önemli tavsiyeler


Ekleme Tarihi:  29-01-2016 Bu Haber:  1496 defa okundu.

Üniversiteye girişteki birinci aşama olan YGS sınavı için 2 milyon 126 bin 681 aday başvuruda bulundu. Aylardır sınava hazırlanan milyonlarca öğrenci için artık son hazırlıkların yapılması gereken döneme girildi. Adaylar son bir aylık sürece girerken önem verilmesi gereken taktikleri uygulayarak rakiplerini geçip daha iyi puanlar alabilirler.

Sınavın yaklaştığı şu günlerde yapılacak çalışmalar hayati önem taşır diyen Eğitim Uzmanı Murat Aydın,öğrencilerin son haftalarını verimli geçirmeleri gerektiğini söyledi. 3 ana başlık altında YGS için son hazırlıkları anlatan Aydın, öğrencilere şu tavsiyelerde bulundu:

Eksik konularınızı halledin

Araştırmalar; insanların öğrendiklerinin yüzde 75ini bir haftada, yüzde 66sını bir günde, yüzde 54ünü de bir saat içerisinde unuttuğunu göstermektedir. Unutmayı ortadan kaldırmanın en iyi ve en etkili yolu ise yapılacak tekrarlardır. Özellikle geçmiş konulardan çok fazla hata yapan öğrenciler genel tekrar çalışmalarına ağırlık vermelidir. Eksik konularınızı öncelikle tespit edin ve gün gün planlayın, her güne konu yerleştirin ve onları mutlaka halledin. Bu planlama, sizi hem akademik hem de psikolojik olarak rahatlatacaktır. Konuları planınıza yerleştirirken de en çok hata yaptığınız konular olmasına dikkat edin. Çünkü ilerleyen zamanlarda bu kadar uzun süreli bir tatil döneminiz olmayacaktır.

Soru çözümleri yapın

Konu tekrarı yapmak kadar soru çözmek te çok önemlidir. Çünkü yaptığımız çalışmaları ne kadar kavradığımızı ancak çözdüğümüz soru aracılığı ile aldığımız dönütlerden görebiliriz. Her güne belli bir soru çözümü sayısı koymayı unutmayın. Çözeceğiniz soru sayısı o gün yapacağınız çalışmalara göre değişebilir; konu ağırlıklı çalışma yaptığınız bir günde çok fazla soru çözemeyebilirsiniz ama yine de en azından o günkü konuyu ne kadar öğrendiğimizi görmemiz açısından belli oranda soru çözüm çalışması yapmalıyız.

Deneme sınavları çözün

Son zamanlarda yapacağınız bir diğer çalışma da deneme sınavları çözmek olmalı. Her ne kadar konuların tamamı bitmemiş olsa da en azından ders ders deneme sınavı çözümleri yapabilirsiniz. Diyelim ki; Türkçe dersini büyük oranda hallettiniz; 40ar soruluk hazırlanmış Türkçe dersi denemeleri çözebilirsiniz. Ve mutlaka bunu yaparken de süre çalışması yapın. 40 Türkçe sorusunu eğer ilk başta 60 dakikada çözebiliyorsanız daha sonraki hedefiniz mümkünse birkaç dakika daha az sürede çözebilmek olsun. Eksik konuları bitirmek soru çözerek pratik yapmak ve deneme sınavları çözerek YGS havasını solumak. Bunlar akademik hazırlık olarak kabul edilir. Ayrıca beslenme ve uyku düzenini de ayarlamak gerekir. Son ay içerisinde erken yatıp erken kalkma ve Kahvaltı yapma alışkanlığı edinmek çok önemlidir. Tabi ki son ve önemli bir tavsiye daha: Bu iş inanma ve Psikoloji işidir. Mutlaka kendinize olan inancınız üst seviyede olmalı ve motivasyonunuzu bozan ortam ve kişilerden uzak durmalısınız


Sponsorlu Bağlantılar
 


BENZER HABERLER
2017 YGS ne zaman? 2017 YGS tarihi
 
2017 YGS ne zaman yapılacak? 2017 YGS başvuru tarihi
 
2017 LYS başvuru ve sınav tarihleri
 
Sınav Görevlilerine Yönelik Eğitim Animasyon Filmi
 
13 Mart YGS Sınav Giriş Belgeleri
 
2016 YGS bilgilendirmesi
 
Ortaöğretim Kurumlarına Göre 2015 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sonuçları
 
2016 YGS başvuru sayısı
 
2016 YGS LYS ÖSYS Aday Bilgilendirme Çalışmaları
 

Gizlilik       Ana Sayfa       Rss    Google Yazılı Soruları Sorubak.Com Şiir Oku